Misiune si Viziune

Viziunea

Prescolarii si elevii sunt primii beneficiari ai investitiilor societatii, dar si viitorii adulti, cei care trebuie sa fie capabili sa continue dezvoltarea societatii.

La nivel de baza suntem cei care transformam în comportamente masurabile si descriptori de performanta jaloanele Reformei educationale.

Promovând imaginea scolii si prin imaginea sugestiva a cunoscutului om de stiinta Gheorghe Lazar, se doreste ca mediul intern sa absoarba si sa dezvolte incontestabila valoare pe care acesta a pus-o în slujba educatiei, facându-se mesagerul culturii românesti în lumea întreaga.

,,Sanse egale cu elevii europeni pentru elevii corbeni”

Misiunea

Scoala urmareste asigurarea a cces ului la o educatie complex a si echilibrat a pentru fiecare copil, indiferent de condi tia social a si material a , apartenen t a etnica sau religioas a.

Scoala are în vedere realizarea unui climat educational placut, interesant, atractiv care sa-i stimuleze pe elevi în dobândirea unei educatii temeinice în spiritul cel mai cooperant posibil. Se doreste crearea conditiilor spirituale si materiale favorabile vietii intr -un cadru formal modern, corespunzator normelor si valorilor europene.

Pe plan local scoala se doreste a deveni liantul care uneste in mijlocul ei, prin manifestari culturale, sportive, invitati din toate domeniile, prilejuind apropierea si cunoasterea reciproca.